راه بند چیست؟

راهبند بازویی

راه‌بندها موانعی هستند به منظور کنترل ترافیک، امنیت ، کنترل اعتراضات خیابانی، سرقت و امور عمرانی شهری و نظامی به کار گرفته می‌شوند.

راهبندهای خودرویی

راهبندهای خودرویی غالباً برای کنترل ورودی‌ها درشهرک‌ها، مراکز نظامی، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. این نوع راه‌بندها را می‌توان عموماً به سه دسته راه‌بندهای بوم دار(راهبندهای بازویی) ، راه‌بند ستونی و راه‌بند زنجیری تقسیم‌بندی کرد.

راه بند‌ها از نظر نوع سیستم محرکه به دو نوع راهبند الکترومکانیک و راهبند الکتروهیدرولیک تقسیم می‌شوند که الکترومکانیک میزان تردد در ساعت کمتری نسبت به نوع الکتروهیدرولیک دارد.

راهبندهای الکتروهیدرولیک هم بر دو نوع تردد متوسط و تردد نامحدود با استفاده از فناوری‌های خاص هستند که می‌توانند تردد مداوم و بی‌وقفه ایجاد کنند.

راهبند بازویی (بوم دار)

پر مصرفترین راهبندی که می‌توان از آن نام برد، راه‌بند بازویی ،بوم دار یا تیرک دار است که در اکثر ورودی‌های پرتردد استفاده می‌گردد. استفاده از این نوع راهبند برای جلوگیری از ورود و خروج وسایل نقلیه غیرمجاز از معبر است و امنیت مکان در اولویتهای بعدی قرار می‌گیرد. از این رو با برخورد خودرو با بوم این نوع راه‌بندها، عمدتاً بوم شکسته و خودرو می‌تواند عبور کند، هر چند که به خودرو نیز خسارت وارد می‌شود. راهبند بازویی شار از لحاظ کارکرد و ظاهر محبوبیت بسیاری در بین مشتریان ایجاد کرده است.

دستگاههای کنترل تردد

این نوع راه‌بندها را می‌توان به دستگاه‌های کنترل تردد، پلاک خوان ،  تگ خوان و کارتخوان نیز وصل کرد تا عبور مرور ساده‌تر گردد.

راه‌بند ستونی (راهبند بولارد)

این نوع راه‌بندها به گونه‌ای است که دستگاه راه‌بند زیر زمین کار شده و با فعال کردن و بستن مسیر عبور و مرور را بسته و خودرو قادر نیست از آنجا گذر کند. راهبند ستونی یا راهبند بولارد برای مراکز نظامی و امنیتی کاربرد بالایی دارد. چرا که  برخورد با سرعت خودرو به راهبند، خودرو آسیب شدیدی می‌بیند و قادر به حرکت نمی‌باشد. قیمت این نوع راه‌بندها به نسبت سایر راه‌بندهای معمولی بسیار بالا است و سیستم بسیاری از آن‌ها هیدرولیکی می‌باشد. راهبند ستونی شار محصولی کارآمد و پرفروش میان مشتریان می باشد.

 

راه‌بند اتوماتیک زنجیری

کارایی و استفاده از این راهبند هم امنیت را نسبت به راه‌بند دارای بوم بیشتر می‌نماید و یک زنجیر از سمت راست و چپ کشیده شده  و  مانع از عبور می‌شود.

به هر حال راه‌بند اتوماتیک یک نقش کلیدی در نظارت بر عبور و مرور وسایل نقلیه بر عهده دارد که می‌توان با وصل کردن راه‌بند به سیستم کنترل تردد یک مکان را کاملاً مکانیزه نمود و نقش انسانی را بسیار کمتر و تکنولوژی را جایگزین خطای انسانی نمود.

راهبند تشریفاتی

این راهبندها معمولاً در  جشنواره ها ، تالارها ، فروشگاه‌ها، موزه‌ها و مواردی از این دست استفاده شده و بیشتر برای مشخص سازی مسیرها بکار گرفته می‌شود، همچنین کاربرد دیگر آن نیز، مشخص کردن صف‌های انتظار است  .

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 4 =